Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości  Home polecamy publikację "Inaczej mówiąc" Stowarzyszenia Koncentrat
polecamy publikację "Inaczej mówiąc" Stowarzyszenia Koncentrat PDF Drukuj Email
środa, 02 listopada 2011 12:07

Polecamy publikację "Inaczej mówiąc" Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów Koncentrat. A w niej m.in. "Podpowiedzi i wskazówki przydatne w kontaktach z osobami z autyzmem" (poradnik), "Kwiatek, kot i serce" (reportaż o Justynie Romanowskiej z Pracowni Rzeczy Różnych) oraz "Mówmy prostymi zdaniami" (wywiad z Joanną Grochowską, terapeutką Fundacji SYNAPSIS). Publikacje dostępna na www.inaczejmowiac.pl

"Chcemy, by książka, która powstała w ramach projektu "Inaczej mówiąc" była początkiem rozmowy. Początki zwykle są trudne – zdarzają się niezręczności i nieporozumienia. Co nie znaczy, że nie warto podejmować wysiłku.

Chcemy, by ta książka była też poradnikiem savoir-vivre'u. Takim, który zachęca do tego, by czasem zajrzeć pod obrus, na którym są równo ułożone sztućce.

Nie próbujemy niczego udowodnić – opowiadamy o ludziach, którzy zechcieli z nami porozmawiać. Każda osoba jest inna. Każda mówi tylko w swoim imieniu. Każda ma na swoim koncie sukcesy i porażki, każda o czymś marzy, czymś się martwi albo z czegoś cieszy. Maciek jest tłumaczem, ma zespół Tourette'a, biega w maratonach. Agnieszka właśnie zaczyna studia, lubi chodzić na koncerty i podróżować. Porozumiewa się, pokazując łokciem lewej ręki kolejne litery na leżącej przed nią tablicy. Justyna robi witraże, lubi łowić ryby, jeździ na łyżwach, ma autyzm.

Oddaliśmy też głos ekspertom – praktykom, naukowcom, terapeutom. Żeby z różnych perspektyw spojrzeć na rzeczywistość, postawić pytania, na które nie ma jedynie słusznych odpowiedzi. Nie da się napisać o wszystkim. Bohaterowie reportaży nikogo nie reprezentują, nie czują się przedstawicielami żadnej grupy. Zechcieli się otwarcie podzielić z nami swoją prywatną opowieścią i w tym tkwi wielka siła tego spotkania.

Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pomogą w przełamaniu bariery, która utrudnia otwartą komunikację z osobami z różnymi typami niepełnosprawności. Wskazówki nie są uniwersalne. Trzeba wrażliwości, intuicji i otwartości na drugiego człowieka, by udało się zbudować prawdziwy kontakt. I obie strony muszą tego chcieć.

Więc nie napinajmy się. Jak czegoś nie wiemy, zapytajmy. Jak popełnimy gafę, przeprośmy."

www.inaczejmowiac.pl

Poprawiony: środa, 02 listopada 2011 12:16