Naszą witrynę przegląda teraz 55 gości  Home naukowcy: autyzm może być atutem w pracy.
naukowcy: autyzm może być atutem w pracy. PDF Drukuj Email

Fragment tekstu Amandy Silliker z Canadian HR Reporter - wydanie z 5 grudnia 2011 r.

Każdego miesiąca w magazynie "Today’s Trucking"  publikowana jest specyficzna zagadka dla czytelników. Na łamach pisma ukazuje się jedno niepodpisane zdjęcie obiektu lub pejzażu wykonane na terytorium Kanady. Czytelnicy magazynu starają się odgadnąć jakie miejsce uwieczniono w kadrze, co nie jest zadaniem prostym bo fotografie rzadko przedstawiają znane atrakcje turystyczne. Jest jednak osoba, która systematycznie, od pięciu lat, prawidłowo odgaduje gdzie zrobiono kolejne zdjęcia. Osoba tą jest Tom Jackman, operator kamery z miejscowości Rogers w prowincji Nowa Funlandia i Labrador. Tom ma zdiagnozowany zespół Aspargera, znakomitą pamięć i ogromne pokłady cierpliwości. - Mam bardzo duże umiejętności znajdowania informacji z użyciem komputera i jestem w stanie skupić się na czymś bardzo długo, byle tylko znaleźć odpowiedź na ważne pytanie - mówi Jackman, który poza pracą zawodową i umiłowaniem do zagadek poświęca się również przewodniczeniu komitetowi doradczemu ds. dorosłych w Kanadyjskim Towarzystwie Autyzmu.

Szczególne zdolności jakie posiada Tom Jackman i inne osoby z zespołem Aspergera skłoniły profesora Laurenta Mottrona z Uniwersytetu w Montrealu do nagłośnienia ich wyjątkowych kompetencji jako pracowników. Według Mottrona oraz innych badaczy autyzm jest jednym z unikalnych zaburzeń dających osobie nim obarczonej mierzalną przewagę poznawczą w określonych obszarach. - to, m. in., przewagi na polu skupienia uwagi czy precyzyjnego zapamiętywania informacji – uważa profesor, który swoje badania opublikował w prestiżowym magazynie naukowym „Nature” (listopad 2011). Opinię badacza potwierdza Leland Kreklewich, u którego zdiagnozowano autyzm i który pracuje jako starszy specjalista ds. księgowości w firmie doradczej w Saskatoon. - Mamy bardzo dobrą pamięć. Jeśli nas szef będzie potrzebował wiarygodnego, drobiazgowego przypomnienia dawno powziętych ustaleń, to może śmiało zwrócić się do nas - mówi Kreklewich. – Mam świadomość, że wielokrotnie udało mi się pomóc w takich sytuacjach – dodaje z satysfakcją.

Według profesora Mottrona osoby z autyzmem mogą z sukcesem rozwijać swoje kariery w miejscach, gdzie konieczne jest skupienie na informacjach czy strukturach (chociażby na sekwencjach obliczeniowych). Mogą również spełniać się w wykrywaniu błędów, pracach wymagających dokładności i wrażliwości wizualnej (np. przy projektach architektonicznych), wyszukiwaniu informacji (jako researcherzy) czy weryfikowaniu treści drukowanych (co ma znaczenie przy tłumaczeniach czy w przygotowaniu materiałów do druku). - Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu regularnie znajdują te dwa procenty błędów, które trafiają się w każdej pracy naukowej. Po tym jak poprawiają nasze artykuły nierzadko dostajemy informację od korektorów z czasopism w stylu „w twojej pracy nie ma NIC do poprawienia, to zdumiewające – mówi Mottron, który przez siedem pracował nad zdefiniowaniem potencjałów, które mogą pozytywnie wyróżniać ludzi z ASD jako pracowników.

Jednak autyzm wpływa ujemnie na wiele kompetencji ważnych w miejscu pracy. Zdolności komunikacyjne czy sprawność motoryczna są inne niż u osób bez zaburzeń. Dlatego też, osoby z autyzmem mogą nie sprawdzać się w pracach wymagających intensywnych kontaktów z ludźmi, np. w handlu czy obsłudze klienta. Kluczowe więc dla ich efektywnego wykorzystania w miejscu pracy są cierpliwość i zrozumienie względem mniej standardowych zachowań. Ważne jest też delegowanie odpowiednich zadań dla pracownika, który – jak każdy człowiek – z jedną czynnością poradzi sobie średnio, z inną zaś wzorcowo. Nie wolno również zapomnieć o precyzyjnym wyrażaniu poleceń. Menadżerowie powinni używać jasnego języka, prosto i konkretnie określając co i jak trzeba zrobić. – Mogą też zostawić listę zadań lub harmonogram - mówi Jackman.

- Pracodawcy mogą skorzystać z zatrudniania osób z autyzmem jako, że są one bardzo punktualne, lojalne, szczere i można na nich polegać. To wielka zaleta na dzisiejszym rynku pracy – uważa Kreklewich.

© Copyright Thomson Reuters Canada Ltd., Dec 5, 2011;
Toronto, Ontario, 1-800-387-5164. Web: www.hrreporter.com