Naszą witrynę przegląda teraz 54 gości  Home dla pracodawcy informacje ogólne proces rekrutacyjny rozmowa kwalifikacyjna
rozmowa kwalifikacyjna PDF Drukuj Email
Wpisany przez as   
sobota, 23 lipca 2011 22:28

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej osoby z ASD mogą mieć trudności z odpowiadaniem na pytania abstrakcyjne lub niejasno sformułowane. Mają trudności z wyobrażaniem sobie przyszłości, co oznacza, że najczęściej nie są w stanie dobrze odpowiedzieć na pytania hipotetyczne, wymagające wyobrażenia sobie, co by zrobiły w danej sytuacji, np. „Co byś zrobił, gdyby szef dał ci tydzień na wykonanie zadania i wyjechał na urlop, a ty napotkałbyś szereg trudności?”

Koncepcja „reklamowania się” jest obca dla większości osób z ASD. Zazwyczaj po prostu mówią prawdę, zamiast rozwodzić się nad swoimi mocnymi stronami, jak zrobiłaby większość z nas. Trudność sprawiają im również pytania otwarte. Poproszone o opowiedzenie o swoim doświadczeniu często reagują odpowiedziami typu „tak” lub „nie”.

Aby dać kandydatom z ASD szansę na zaprezentowanie swoich zdolności, należy nie tylko odpowiednio dostosować rozmowę kwalifikacyjną, ale również połączyć ją z testem lub zadaniem próbnym. To może być bardziej wiarygodne świadectwo zdolności kandydata do wykonywania danej pracy.