Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości  Home dla pracodawcy informacje ogólne proces rekrutacyjny wskazówki dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej
wskazówki dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej PDF Drukuj Email
Wpisany przez as   
sobota, 23 lipca 2011 22:28
  • Zadawaj pytania szczegółowe zamiast ogólnych. Na przykład prośba: „Proszę mi opowiedzieć o sobie” jest niejednoznaczna, przez co kandydatowi z ASD będzie trudno wydedukować, o co chodzi osobie prowadzącej rozmowę. Lepsze będzie zdanie: „Proszę mi opowiedzieć o swojej ostatniej pracy i obowiązkach, z jakimi się wiązała”.
  • Zadawaj pytania dotyczące realnego doświadczenia kandydata lub takie, które odnoszą się do konkretnych umiejętności potrzebnych w pracy, o którą się stara, np.: „Czy w ostatniej pracy zajmował się Pan archiwizacją? Z jakich procedur Pan korzystał, aby zapewnić efektywność swojej pracy?”.
  • Unikaj pytań hipotetycznych i abstrakcyjnych w rodzaju: „Jak poradziłby sobie Pan z dotrzymaniem terminu, jeśli ciągle by coś Panu przeszkadzało w pracy?”. Dużo lepsze byłoby takie pytanie: „Proszę pomyśleć o swojej ostatniej pracy. Jak radził Pan sobie ze swoimi zadaniami, gdy inni Panu przeszkadzali?”.
  • Daj kandydatowi więcej czasu na odpowiedź i bądź przygotowany na podsuwanie drobnych podpowiedzi, które pomogą mu w przekazaniu najistotniejszych informacji.
  • Daj kandydatowi znać, jeśli mówi zbyt długo. Osoby z ASD mogą mieć trudności z ocenieniem wymaganej ilości informacji. Możesz po prostu powiedzieć: „Wiemy już wystarczająco dużo na ten temat, chcielibyśmy przejść do kolejnego pytania”.
  • Miej na uwadze, że osoba z ASD może interpretować wypowiedź dosłownie, np. na pytanie: „Jak się Pan odnajdywał w swojej ostatniej pracy?” możemy uzyskać odpowiedź: „Wcale się nie gubiłem”.
  • Miej na uwadze, że utrzymywanie kontaktu wzrokowego – zarówno krótkiego, jak i długiego – może być trudne dla osoby z ASD i wynika bezpośrednio z samej istoty zaburzeń autystycznych.
Poprawiony: sobota, 23 lipca 2011 22:35