Naszą witrynę przegląda teraz 61 gości  Home dla pracownika
dlaczego szukamy pracy? PDF Drukuj Email
Wpisany przez as   
środa, 27 lipca 2011 18:39

Posiadanie pracy i zarabianie pieniędzy jest fundamentalną częścią życia większości dorosłych, podnosi ich status społeczny, przynosi dochód, daje im niezależność i szacunek. Wiele osób z autyzmem i zespołem Aspergera bardzo chciałoby pracować, ale zwykle napotykają na trudności związanie ze zdobyciem i utrzymaniem pracy. Pracodawcy posiadają zbyt małą wiedzę na temat autyzmu i nie zdają sobie sprawy, że osoby z ASD mogą wnieść do ich miejsc pracy wiele cennych umiejętności i talentów.

Ta sekcja przeznaczona jest dla osób z ASD, które są zainteresowanie podjęciem pracy zawodowej. Znajdą tu wskazówki przydatne do ubiegania się o pracę i informacje dotyczące dostępnego dla nich wsparcia.

 
jak zacząć? PDF Drukuj Email
Wpisany przez as   
środa, 27 lipca 2011 18:40

Zanim zaczniesz szukać pracy, zastanów się, jaki typ pracy będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni. Większość ludzi wybiera prace zgodne z ich umiejętnościami, wykształceniem i osobowością.

Na początek pomyśl, w czym jesteś dobry i w jakiego typu pracach mógłbyś to wykorzystać. Poniższe wskazówki pomogą ci określić twoje atuty:

 • Zrób listę zainteresowań i zajęć, które lubisz, takich jak np. praca z komputerem, gotowanie, liczenie czy rysowanie. Możliwe, że masz rozległą wiedzę na jakiś temat lub talent w jakiejś konkretnej dziedzinie, który mógłbyś wykorzystać w pracy zawodowej. Pomyśl o swoich wszystkich zainteresowaniach - nie tylko tych, które według Ciebie są związane z pracą.
 • Zrób listę swoich kompetencji zawodowych (świadectw ukończenia szkół lub kursów, kwalifikacji, uprawnień, posiadanych przez ciebie certyfikatów i licencji, zdobytych umiejętności), wraz z krótkimi notatkami, dlaczego zależało ci na zdobyciu tych kompetencji – co cię w nich zainteresowało?
 • Zrób listę swoich wszystkich doświadczeń zawodowych (również jeśli pracowałeś jako wolontariusz) i obowiązków, jakie wykonywałeś w każdej z tych prac. Pomyśl, w czym byłeś dobry, a co ewentualnie mógłbyś poćwiczyć, żeby móc pracować lepiej.
 • Zrób listę swoich umiejętności, zdolności i ogólnie rzeczy, w których jesteś dobry, zwracając uwagę na:
  • predyspozycje zawodowe, np. jestem dobry w nauce pamięciowej, umiem dobrze liczyć, dobrze czytam, posiadam zdolność koncentracji przez dłuższy okres czasu na zadaniach powtarzalnych lub takich, które wymagają przywiązywania uwagi do szczegółów;
  • umiejętności interpersonalne, np. jestem szczery, lojalny, godny zaufania.

Skoncentruj się na swoich atutach – każdy z nas ma trudności w jakiejś dziedzinie, więc pomyśl najpierw o tych rzeczach, w których jesteś dobry i takich, w których mógłbyś się stać dobry.

Nie przejmuj się, jeśli stworzenie listy sprawia ci trudności. Nie oznacza to, że nie masz umiejętności, tylko że masz kłopoty z ich określeniem. Być może ktoś, kto cię dobrze zna, mógłby ci w tym pomóc? Dobrym pomysłem będzie poprosić kogoś bliskiego o pomoc w stworzeniu takiej listy.

Również stworzenie listy rzeczy, których nie lubisz robić, i w których uważasz, że nie jesteś dobry, może okazać się przydatne. Dzięki takiej liście będziesz mógł wyeliminować niektóre zawody, np. jeśli masz nadwrażliwy słuch, prawdopodobnie będziesz wolał unikać głośnego środowiska pracy.

 
wykorzystaj umiejętności PDF Drukuj Email
Wpisany przez as   
środa, 27 lipca 2011 18:43

Kiedy już przygotujesz swoją listę, spójrz na umiejętności, kwalifikacje i zainteresowania, które wymieniłeś i pomyśl, w jakich pracach mogłyby się przydać. Przykładowo, jeśli potrafisz dobrze liczyć, mógłbyś wykorzystać swoje zdolności w takich zawodach, jak pracownik hurtowni, pracownik działu księgowości czy programista. I w tym przypadku najlepiej będzie porozmawiać z kimś, kto cię dobrze zna i ma bogate doświadczenie zawodowe. Warto również skorzystać z pomocy profesjonalnego Doradcy Zawodowego i wykonać testy na predyspozycje zawodowe.

 
poznaj swój zawód PDF Drukuj Email
Wpisany przez as   
środa, 27 lipca 2011 18:44

Jeśli jesteś zainteresowany jakimś konkretnym zawodem, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej na jego temat, co pozwoli ci się upewnić, że to właściwy wybór. Dobrze jest porozmawiać z osobą, która dany zawód wykonuje i opisze szczegółowo obowiązki. Jeśli wykonywanie tego zawodu wymaga określonych kwalifikacji, zastanów się, ile czasu zajmie ci ich zdobycie i pomyśl, czy to jest na pewno to, co chcesz robić w życiu. 

 
bądź realistą PDF Drukuj Email
Wpisany przez as   
środa, 27 lipca 2011 18:45

Bądź realistą – zastanów się czy praca, którą chciałbyś wykonywać nie wiąże się z pewnymi cechami, z którymi możesz mieć trudności, np. czy jesteś punktualny? Jeśli nie, nie wybieraj prac, w których punktualność jest niezbędna lub postaraj się popracować nad swoją punktualnością. Jeżeli nie lubisz częstych i niespodziewanych zmian, to nie wybieraj pracy, która wymaga elastycznego i szybkiego reagowania zależnie od przebiegu wydarzeń.

Ważne jest również, żeby aplikować o prace, do których wykonywania masz niezbędne kwalifikacje i doświadczenie. Jeśli będziesz się ubiegał o pracę, do której wykonywania nie masz kwalifikacji, prawdopodobnie nie zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i możesz się poczuć rozczarowany, jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać. 

 
gdzie szukać? PDF Drukuj Email
Wpisany przez as   
środa, 27 lipca 2011 18:46

Najlepszym źródłem poszukiwania ofert pracy jest obecnie Internet. Istnieje wiele portali internetowych, które specjalizują się w pośrednictwie pracy (np. pracuj.pl, gazetapraca.pl, praca.gratka.pl, jobpilot.pl). Niektóre z nich zawierają oferty skierowane specjalnie do osób niepełnosprawnych, np. http://otopraca.pl/. Warto również regularnie przeglądać oferty Powiatowych Urzędów Pracy i ogłoszenia w lokalnych placówkach Ochotniczych Hufców Pracy (OHP) oraz sprawdzać rubrykę ‘dam pracę’ na portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl. Jeśli nie masz dostępu do Internetu, możesz szukać ofert pracy w lokalnych gazetach.

Poprawiony: środa, 27 lipca 2011 18:46
 
kursy i szkolenia PDF Drukuj Email
Wpisany przez as   
środa, 27 lipca 2011 18:46

Osoby poszukujące pracy mają do dyspozycji różnego rodzaju szkolenia, kursy i warsztaty, przygotowujące do wykonywania pracy zawodowej. Niektóre kursy i szkolenia powstały specjalnie z myślą o osobach niepełnosprawnych. Listę takich kursów można znaleźć na stronie:http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2589?query_id=11935

 
poradnictwo zawodowe PDF Drukuj Email
Wpisany przez as   
środa, 27 lipca 2011 18:47

Poradnictwo zawodowe realizowane jest przez Centra Aktywizacji Zawodowej (CAZ) działające w ramach Powiatowych Urzędów Pracy. Osoba poszukująca pracy może się spotkać z profesjonalnym doradcą zawodowym, którego zadaniem jest pomoc w wyborze lub zmianie zawodu, kierunku kształcenia i szkolenia zawodowego. Doradca bierze pod uwagę możliwości psychofizyczne i sytuację życiową osoby poszukującej pracy, mając też na względzie potrzeby rynku pracy.

Warto również odwiedzić Ochotnicze Hufce Pracy, które prowadzą warsztaty autoprezentacji dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym oraz pomagają określić zainteresowania i predyspozycje zawodowe osób poszukujących pracy na podstawie testów przygotowanych przez psychologa.

Zarówno PUP, jak i OHP zajmują się również pośrednictwem pracy.

 
formy wsparcia PDF Drukuj Email
Wpisany przez as   
środa, 27 lipca 2011 18:48

Lista aktualnie dostępnych form wsparcia dla bezrobotnych osób niepełnosprawnych oraz pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne finansowanych ze środków Funduszu Pracy i PFRON jest dostępna na stronach Powiatowych Urzędów Pracy.

Należy jednak pamiętać, że osoba, która nabyła prawo do renty socjalnej, nie jest osobą bezrobotną, natomiast może być osobą poszukującą pracy, jeżeli zarejestruje się w powiatowym urzędzie pracy.

Link do informacji dla osób niepełnosprawnych na stronie Urzędu Pracy m.st. Warszawy: http://www.up.warszawa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=56&Itemid=109

 
dokumenty aplikacyjne PDF Drukuj Email
Wpisany przez as   
środa, 27 lipca 2011 18:49

Jeśli szukasz pracy, będziesz musiał stworzyć swoje CV i list motywacyjny.

 • CV to skrócony życiorys, który wysyła się do potencjalnego pracodawcy. Pracodawca na jego podstawie decyduje, czy kandydat posiada odpowiednie kwalifikacje i czy warto zaprosić go na rozmowę kwalifikacyjną. CV powinno mieć określoną formę (dobrze poszukać wzorów CV w Internecie – wpisz ‘wzór CV’ do Google lub innej wyszukiwarki). CV kładzie nacisk na wykształcenie i doświadczenie zawodowe, warto wpisać w nim również odbyte staże, zainteresowania i dodatkowe umiejętności oraz - obowiązkowo - dane osobowe i teleadresowe.
 • List motywacyjny należy skierować do pracodawcy, w którego firmie chciałbyś pracować. Listy motywacyjne pisze się najczęściej w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie, na które należy się powołać. Postaraj się w możliwie zwięzły sposób uzasadnić, dlaczego – twoim zdaniem – jesteś najodpowiedniejszym kandydatem na dane stanowisko. Wymień kwalifikacje i umiejętności, które mogą się okazać przydatne na stanowisku, na które chcesz aplikować. Wskazówki dotyczące pisania listów motywacyjnych znajdziesz w Internecie (wpisz ‘wzór listu motywacyjnego’ do Google lub innej wyszukiwarki). 
 
rozmowa kwalifikacyjna PDF Drukuj Email
Wpisany przez as   
środa, 27 lipca 2011 18:49

Większość pracodawców chce się spotkać z kilkoma kandydatami, zanim wybierze tego najbardziej odpowiedniego na dane stanowisko i zaproponuje mu pracę.

Rozmowy kwalifikacyjne są stresujące dla większości ludzi, jednak dla osób z ASD mogą być szczególnym wyzwaniem, ze względu na trudności z komunikacją.

Przed rozmową kwalifikacyjną warto, żebyś się zastanowił, jakich pytań możesz się spodziewać i co byś chciał na nie odpowiedzieć. Możesz zrobić krótkie notatki, ale nie ucz się odpowiedzi na pamięć, bo mogłoby to zabrzmieć nienaturalnie.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat ma zazwyczaj możliwość zadawać pytania, jeśli chce się dowiedzieć czegoś więcej na temat oferowanej pracy. Możesz sobie wcześniej przygotować pytania, które chciałbyś zadać, ale postaraj się nie zadawać ich zbyt wiele – raczej nie więcej, niż jedno lub dwa.

 
o czym pamiętać? PDF Drukuj Email
Wpisany przez as   
środa, 27 lipca 2011 18:50

Rozmowa kwalifikacyjna jest dla ciebie szansą, żeby wyjaśnić pracodawcy, dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko. Opowiedz o tym, jakie masz umiejętności przydatne w pracy, o którą się ubiegasz, ale postaraj się nie mówić za dużo.

Oto kilka przydatnych wskazówek do zapamiętania:

 • Kiedy przedstawiasz się pracodawcy, podaj mu rękę na przywitanie.
 • Spróbuj się zrelaksować, ale nie przesadnie – nie bujaj się na krześle, postaraj się siedzieć prosto i nie szuraj nogami.
 • Postaraj się utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą, ale nie wpatruj się w niego uporczywie. Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej obecnych jest kilka osób, postaraj się utrzymywać kontakt wzrokowy z każdą z nich, szczególnie w momencie, kiedy z nią rozmawiasz.
 • Odpowiadaj na pytania jasno i wyraźnie. Mów o tym, co potrafisz, ilustrując to przykładami. Kiedy rozmówca zapyta cię, jak wykonałbyś konkretne zadanie, a tobie zdarzyło się już wykonać takie lub podobne zadanie w przeszłości, powiedz o tym i wyjaśnij jak to zrobiłeś.
 • Jeśli nie zrozumiałeś pytania lub nie jesteś pewien, czy je dobrze zrozumiałeś, poproś rozmówcę, żeby sprecyzował, co ma na myśli. Lepiej jest grzecznie poprosić o wyjaśnienie pytania, niż odpowiedzieć niepoprawnie lub nie na temat.
 • Osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną może zapytać, czy masz jakieś pytania dotyczące pracy, o którą się ubiegasz. Jeśli masz przygotowane pytania, zadaj je, ale nie pytaj o zbyt wiele rzeczy, zwłaszcza o takie, które zostały już wcześniej wyjaśnione. Jeśli dostaniesz tę pracę, będziesz miał możliwość zadać resztę pytań później.

Pamiętaj, że osobie przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną zależy na tym, żeby znaleźć odpowiednią osobę na dane stanowisko. To nie jest konfrontacja – twój rozmówca chciałby, żeby rozmowa dobrze ci poszła.