Naszą witrynę przegląda teraz 37 gości  Home dla pracownika o czym pamiętać?
o czym pamiętać? PDF Drukuj Email
Wpisany przez as   
środa, 27 lipca 2011 18:50

Rozmowa kwalifikacyjna jest dla ciebie szansą, żeby wyjaśnić pracodawcy, dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko. Opowiedz o tym, jakie masz umiejętności przydatne w pracy, o którą się ubiegasz, ale postaraj się nie mówić za dużo.

Oto kilka przydatnych wskazówek do zapamiętania:

  • Kiedy przedstawiasz się pracodawcy, podaj mu rękę na przywitanie.
  • Spróbuj się zrelaksować, ale nie przesadnie – nie bujaj się na krześle, postaraj się siedzieć prosto i nie szuraj nogami.
  • Postaraj się utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą, ale nie wpatruj się w niego uporczywie. Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej obecnych jest kilka osób, postaraj się utrzymywać kontakt wzrokowy z każdą z nich, szczególnie w momencie, kiedy z nią rozmawiasz.
  • Odpowiadaj na pytania jasno i wyraźnie. Mów o tym, co potrafisz, ilustrując to przykładami. Kiedy rozmówca zapyta cię, jak wykonałbyś konkretne zadanie, a tobie zdarzyło się już wykonać takie lub podobne zadanie w przeszłości, powiedz o tym i wyjaśnij jak to zrobiłeś.
  • Jeśli nie zrozumiałeś pytania lub nie jesteś pewien, czy je dobrze zrozumiałeś, poproś rozmówcę, żeby sprecyzował, co ma na myśli. Lepiej jest grzecznie poprosić o wyjaśnienie pytania, niż odpowiedzieć niepoprawnie lub nie na temat.
  • Osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną może zapytać, czy masz jakieś pytania dotyczące pracy, o którą się ubiegasz. Jeśli masz przygotowane pytania, zadaj je, ale nie pytaj o zbyt wiele rzeczy, zwłaszcza o takie, które zostały już wcześniej wyjaśnione. Jeśli dostaniesz tę pracę, będziesz miał możliwość zadać resztę pytań później.

Pamiętaj, że osobie przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną zależy na tym, żeby znaleźć odpowiednią osobę na dane stanowisko. To nie jest konfrontacja – twój rozmówca chciałby, żeby rozmowa dobrze ci poszła.