Joom!Fish config error: Default language is inactive!
 
Please check configuration, try to use first active language


Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /plugins/system/jfrouter.php:301) in /plugins/system/jfrouter.php on line 316

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /plugins/system/jfrouter.php:301) in /plugins/system/jfrouter.php on line 317

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /plugins/system/jfrouter.php:301) in /plugins/system/jfrouter.php on line 318
Specialist People Foundation
We have 89 guests online Home project partnerzy Specialist People Foundation
Specialist People Foundation PDF Print E-mail
Written by as   
Wednesday, 27 July 2011 20:03

Specialist People Foundation to duńska organizacja typu non-profit, której wizją jest zapobieganie w wymiarze międzynarodowym wykluczeniu społecznemu osób z ASD, zwanych przez nich „Specjalistami" (ang. Specialist People), poprzez dążenie do stworzenia dla nich miliona miejsc pracy na całym świecie.

Specialist People Foundation jest właścicielem 100% udziałów firmy Specialisterne zajmującej się testowaniem oprogramowania dla takich firm, jak Microsoft czy Siemens. Firma powstała w 2004 roku i od początku swojego istnienia zatrudnia osoby z ASD. Źródłem sukcesu Specialisterne jest wysoka jakość usług świadczonych przez jej pracowników, z których aż ok. 75% ma diagnozę ASD, i którzy – właśnie ze względu na ich wyjątkowe umiejętności – określani są przez nich mianem Specjalistów.

Rozwiązania SPF ujęte w programie Specialisterne, to zamknięta, efektywna ekonomicznie, pozwalająca na samofinansowanie metoda wprowadzania wysokofunkcjonujących osób z ASD na otwarty rynek pracy (głównie w sektorze IT). Fundacja prowadzi trwającą od 3 do 5 miesięcy indywidualną ocenę każdej z osób ze zdiagnozowanym autyzmem oraz trening, które mają na celu dokładną analizę jej mocnych i słabych stron oraz określenie najodpowiedniejszego miejsca docelowego zatrudnienia.

Logo Specialisterne to dmuchawiec (mniszek lekarski), który uosabia filozofię tej firmy – jest to roślina uznawana przez wiele osób za chwast, choć ma ogromne znaczenie lecznicze w medycynie. Wartość tej rośliny zależy więc od wiedzy posiadanej na jej temat przez ludzi.

Podobnie jest z osobami z ASD, które często postrzegane są przez innych przez pryzmat swojej niepełnosprawności, traktowanej jako coś negatywnego. Specialisterne patrzy na nich inaczej – wydobywając z zestawu cech kojarzonych z ASD wszystko to, co dobre. W efekcie niepełnosprawność staje się czymś pozytywnym, a osoby z ASD – cennym nabytkiem dla pracodawcy, specjalistami, którzy przede wszystkim bardzo dobrze wykonują swoją pracę.

Więcej na ten temat w artykule: The company that turned 'disability' into an asset.

Last Updated on Wednesday, 27 July 2011 20:53