Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości  Home zespół Aspergera informacje ogólne
czym jest zespół Aspergera? PDF Drukuj Email
Wpisany przez as   
środa, 27 lipca 2011 22:46

Zespół Aspergera jest poważnym zaburzeniem neurorozwojowym. Osoby dotknięte tą niepełnosprawnością mają problemy z rozumieniem intencji i zachowań innych osób, komunikowaniem się, dzieleniem się swoimi zainteresowaniami oraz kontrolą własnych zachowań.

Zespół Aspergera jest łagodniejszą formą autyzmu dziecięcego. Jednak nawet najlżejsze formy autyzmu mogą być przyczyną poważnych problemów w życiu osób nim dotkniętych oraz ich rodzin.

Osoby z Zespołem Aspergera doświadczają trudności związanych z autyzmem w odmienny sposób i w innym natężeniu. Dla niektórych z nich komunikacja, relacje społeczne, abstrakcyjne czy empatyczne myślenie są dużo łatwiejsze.

W niektórych przypadkach zaburzeniom autystycznym towarzyszą trudności w uczeniu się. W przypadku osób z Zespołem Aspergera, ich poziom inteligencji jest zazwyczaj średni lub ponadprzeciętny. Często posiadają one umiejętności, które są bardzo cenione w miejscu pracy.

Ponadto, nie każda osoba z Zespołem Aspergera uważa, że jej odmienny sposób myślenia jest zaburzeniem. Niektóre z nich uważają, że ich umysł działa po prostu inaczej, wcale nie gorzej niż umysł „normalnych" ludzi. Czasami opisują ludzi, których umysły działają „normalnie", jako „neurotypowych".

Podobnie jak autyzm, Zespół Aspergera jest niepełnosprawnością, która często pozostaje niewidoczna.

Poprawiony: środa, 27 lipca 2011 22:47
 
trudności z komunikacją PDF Drukuj Email
Wpisany przez as   
środa, 27 lipca 2011 22:48

Wiele osób z Zespołem Aspergera potrzebuje towarzystwa i czerpie radość z kontaktów międzyludzkich. Jednak bardzo często mają one problemy ze zrozumieniem myśli, opinii, przekonań i emocji innych ludzi. Osoby z Zespołem Aspergera mogą też komunikować się w niekonwencjonalny sposób, na przykład mówiąc cały czas głośno lub cały czas cicho. Mogą też nie zwracać uwagi na reakcje słuchaczy mówiąc bez przerwy, niezależnie od ich zainteresowania. W związku z tym mogą być odbierane jako aroganckie, egocentryczne i obojętne. To dodatkowo utrudnia im nawiązywanie i utrzymywanie relacji społecznych z ludźmi, którzy nie są świadomi ich problemów.

 
trudności z interakcjami społecznymi PDF Drukuj Email
Wpisany przez as   
środa, 27 lipca 2011 22:48

Osoby z Zespołem Aspergera mogą nie rozumieć instynktownie zasad życia społecznego i czasem trzeba im je wytłumaczyć. Ich wypowiedzi często wydają się być nieadekwatne do sytuacji i hierarchii społecznej, mogą na przykład odnosić się tak samo do kolegi i dyrektora generalnego. Mimo to, wiele osób z Zespołem Aspergera ma świadomość, że ich zachowanie może wywoływać nieporozumienia. Mogą wtedy prosić o potwierdzenie, czy to co mówią i robią jest do zaakceptowania.

 
trudności z wyobraźnią społeczną PDF Drukuj Email
Wpisany przez as   
środa, 27 lipca 2011 22:49

Trzecie zaburzenie związane z Zespołem Aspergera jest nazywane „brakiem wyobraźni". Dotyczy to trudności z:

  • abstrakcyjnym myśleniem (rozumieniem porównań, metafor, czy żartów),
  • przyjmowaniem nowych pomysłów,
  • rozumieniem myśli i uczuć innych osób,
  • wyobrażaniem sobie siebie w przyszłości,
  • wychodzeniem z inicjatywą.

Określenie „brak wyobraźni" jest jednak mylące, ponieważ wiele osób z Zespołem Aspergera ma bardzo żywą wyobraźnię. Mogą mieć jednak tendencje do rozwijania wąskich, obsesyjnych zainteresowań.